Ako vas PEČE dezodorans probajte 10 prirodnih načina PROTIV neprijatnih MIRISA
Leti se ljudi pojačano znoje, a vlaga ispod pazuha neprijatno miriše. Uklonite neprijatne mirise bez hemijskih preparata.
Postoji mnogo saveta kako da se doskoči neprijatnom mirisu ispod pazuha ili stopala, a prvi je da leti treba nositi pamučne košulje i majice, dok na nogama treba obuvati kožnu obuću.
Pročitajte još: Znate li šta je BIGOREKSIJA? Svaki DESETI muškarac pati od ovog POREMEĆAJA
Takođe, treba znati da tuširanje hladnom vodom još više pospešuje znojenje, pa se zato treba kupati samo mlakom vodom i sapunima neutralne ili blago kisele pH vrednosti. Ovakvi sapuni ne suše kožu, već čuvaju zaštitni kiseli omotač kože i sprečavaju razmnožavanje bakterija na površini.
Neprijatan miris dolazi od bakterija.
Neprijatan miris ispod pazuha je posledica stvaranja bakterija, pa je redovna higijena najvažnija. Znoj u kombinaciji sa vrućninom stvara idealnu podlogu za razvoj bakterija, koje stvaraju neprijatan miris. Znoj se sastoji uglavnom od vode, ali sadrži i šećer, so i hemikalije (poput amonijaka).
Nosite prirodne materijale Foto: Piksabej
Lekari savetuju sledeće:
- nosite pamučnu odeću i kožnu obuću
- hladna voda pospešuje znojenje
- posle hladnog pića se telo još više znoji
- treba piti čaj
- pomaže hlađenje podlaktica na svaki sat
- ne treba piti mnogo kafe i jesti začinjenu hranu
- noge koje se znoje treba prati hladnom vodom
- tabane treba trljati sokom od limuna
Pročitaje još: SEDAM dana pijte ovaj SOK koji ima samo 7 kalorija i gledajte kako se SALO TOPI
Problemi sa neprijatnim mirisom su u najčešće rešivi i mogu se eliminisati prirodnim sredstvima, uz pomoć biljnih čajeva, losiona i tinktura. Biljni preparati su koristi i za one koji su alergični na deyodoranse. Za početak dovoljno je imati kesicu sode bikarbone. Mnoge biljke poput rastavića, žalfije ili kore hrasta veoma su uspešne u borbi sa neprijatnim znojenjem.
Stik od sode bikarbone
Jedno od najpoznatijih sredstava za borbu protiv neprijatnog mirisa pod pazuhom je - soda bikarbona. Kesica sode bikarbonemože da se nosi svuda sa sobom. Prstohvat sode bikarbone sipa se u malo vode ili se vlažni prsti umoče u nju, pa se premaže pazuh.
Osveživač od hidrogena
Hidrogen peroksid je antiseptik koji se bori protiv bakterija koje su uzročnik neprijatnog mirisa ispod pazuha. Jednu kašičicu hidrogena treba sipati u pola šolje vode i naneti ovu smešu na suvu i čistu kožu pazuha ujutru.
Losion za noge
Treba usitniti 60 grama suvog rastavića, sipati u posudu sa poklopcem (poput tegle) i preliti sa 7,5 decilitara alkohola i pet decilitara destilovane vode. Ostaviti zatvoreno dve nedelje. Posle 15 dana procediti i uveče noge tretirati. Noge se prvo operu, osuše i namažu ovim losionom. Ujutro se noge ispiraju toplom vodom i osuše.
Dodatno može da pomogne čaj od rastavića koji se pije ujutro.
Pročitajte još: Sedam ČAROBNIH ČAJEVA koji mogu da zamene veštačku HORMONSKU TERAPIJU
Čaj od kore bele vrbe
Dve kašike čaja od bele vrbe, kašiku nane i kašiku listova zove treba preliti sa litrom vode, pa kuvati 15 minuta. Kada se čaj procedi, prave se kupke za pazuh i noge.
Kupka od kantariona
Kod znojenja stopala i pucanja kože nogu preporučuju se kupke od čaja kantariona (dve kašike na litar vode). Noge prethodno treba oprati vodom i toaletnim sapunom, a posle kupke posuti talkom.
Kamilica za stopala
Kod povećanog znojenja nogu preporučuju se svakodnevne vruće kupke u čaju od kamilice: 6 kašika cveta preliti sa 2 litra vrele vode, poklopiti posudu i ostaviti da stoji jedan sat. Proceđeni čaj se ponovo podgreva i u njemu drže noge dok se voda ne ohladi. Posle tretmana noge treba naprašiti smesom borne kiseline i talka.
Oblog za pazuh
Po dve supene kašike suvog lista žalfije i oraha treba preliti sa pola litre ključale vode, poklopiti i posle jednog sata procediti. Natopite vatu i kvasite pazuh nekoliko puta tokom dana.
Pročitajte još: URAGAN! Ovaj detoks napitak rešiće vas celulita i viška kilograma ISTOVREMENO
Čaj protiv znojenja
U isto vreme može da pomogne i kada se pije mešavina velike kašike suve kore hrasta i dve kašike lista žalfije, koji se preliju sa osam decilitara ključale vode, poklope i posle sat vremena procede.
Domaći izotonik
Domaći izotonik se pravi lako, a dovoljno je u litar vode sipati: dve kašike sode bikarbone i po jednu kašiku soli i šećer. Napitak se ne pije ođednom, već u malim gutljajima tokom dana.