PAZITE ŠTA BI USKORO MOGLO DA ZAMENI BATERIJE: Možda vam se čini malo GADLJIVO, ali bilo bi revolucionarno
Neki naučnici predviđaju da bi znoj koji stvaramo tokom treniranja jednog dana mogao da napaja električne automobile i bicikle.
Na horizontu je nova generacija uređaja koje će napajati ljudski znoj umesto elektrolita u baterijama, što bi moglo drastično da smanji štetni elektronski otpad, piše Daily Mail.
Naučnici u Škotskoj razvili su fleksibilni superkondenzator napravljen od poliesterske tkanine koja se omota oko ruke tokom treninga.
Pročitajte još: LJUBITELJI KNJIGA NA APARATIMA: Trik za ulepšavanje doma izazvao histeriju na društvenim mrežama (VIDEO)
Pozitivni i negativni joni u znoju čoveka tako dolaze na površinu tkanine i uzrokuju reakciju koja stvara energiju. Naučnici tvrde da se uređaj može u potpunosti napuniti sa samo 20 mikrolitara znoja (manje od pola kapi).
Mnogi su uvereni da bi vežbanjem, odnosno znojenjem u bližoj budućnosti mogli da se napajaju drugi elektronski uređaji, poput vozila.
New research from @RavinderSDahiya of @UofGEngineering shows how working up a sweat could power future wearable devices!
— UofG News (@UofGNews) May 11, 2020
Read more here: https://t.co/X2iAĐl8jC pic.twitter.com/HdFvIyMx8a
Alternativa baterijama
Tehnologija koju napaja znoj mogla bi zamieniti baterije koje su ograničavale prenosivost zbog problema poput pregrevanja. Osim toga, toksični elektroliti u baterijama mogu ispustiti štetne hemikalije u atmosferu ili prodreti u podzemne vode, čime štete životinjama i biljkama.
Baterije su jeftinije i ima ih više nego ikada pre, ali često su izrađene od neodrživih materijala koji štetno deluju na okolinu. Što se tiče uređaja, mogu se oštetiti i proliti toksičnu tečnost na kožu ljudi.
Pročitajte još: Poslednji crtani koji je odobrio Volt Dizni iza koga stoji ISTINITA PRIČA o najbogatijim pariskim MAČKAMA
“Ono što smo uspeli da dokažemo po prvi put je to da je znoj sjajna prilika da se u potpunosti rešimo toksičnih materijala, uz izvrsne performanse punjenja i pražnjenja”, objasnio je profesor Ravinder Dahiya sa Univerziteta u Glasgovu.
Foto: Depozit
Sportski satovi i nosivi uređaji postaju sve popularniji pa se stvara mogućnost ekološki prihvatljivije metode generisanja održive energije. Profesor dodaje da bi se na taj način u budućnosti pokretala električna vozila i bicikla, kod kojih bi tečnost slična znoju zamenila ljudski znoj.
Pročitajte još: Možete li da verujete?! Baka (52) postala internet senzacija zbog TORTE koju je napravila (VIDEO)
Učesnici u eksperimentu trčali su po pokretnoj traci i u prirodi dok su nosili komad tkanine oko ruke. Oznojili su se toliko da su uređaju omogućili generisanje 10 milivata snage, što je dovoljno za napajanje nekoliko LED svetiljki.