Ne eksperimentišite sa egzotičnim biljkama, poslušajte savete starih SLOVENA i zasadite u VRTU ovih 9 koje će BUJATI
Stari Sloveni živeli su u skladu sa prirodom od koje su dobijali hranu i lekove, a i danas stručnjaci smatraju da treba saditi biljke koje su autohtone i oduvek poznate u našem podneblju.
Mnogi baštovani-amateri u svom vrtu vole da sade egzotične biljke, za koje još nije poznato kako su prilagođeni našem podneblju. Takođe, nabavljaju i mediteranske sadnice kojima posvećuju mnogo pažnje i brige sa slabim rezultatima.
Pročitajte još: Dosadile su vam PETUNIJE? Evo predloga - ukrasite balkon lepoticama koje zrače OPTIMIZMOM
Stari Sloveni su verovali da hrast ne treba seći i da granu treba uneti za Božić. Na krov kuće su stavljali čuvarkuću i peruniku, jer su ih štiti od groma. Stari su verovali da blizu kuće nikada ne treba saditi bagrem pošto je njegovo staro ime nerod.
Hrast
Simbol dugovečnosti je hrast lužnjak koji dominira gde god da se zasadi i to je najlepši ukras koji dvorište može da dobije. Hrast razvija lepu krošnju i daje “debeo” hlad.
Drvo hrasta i oraha treba da ima svaka bašta.
Orah
Plodovi oraha su deo svakog slavlja, od njega se pravi ulje i daje dobar hlad.
Breza
Sloveni su od breze pravili metle, a korom se lečili i palili je za Ivanjdan. Breza je najpouzdaniji pokazatelj da li je okruženje zagađeno i ne podnosi smog.
Pročitajte još: Pre nego što uzmite lopatu u šake, napravite PLAN
Lipa umiruje.
Lipa
Čaj od lipe umiruje, lipov ugalj prečišćava vodu i pčelama daje dobru pašu. Lipa se sadi sa strane, nikada iznad garniture za sedenje.
Vrba
Vrbovim grančicama se na Mladence, Lazarevu subotu i Cveti, udaraju deca rečima “rasti kao vrba”. Kora vrbe je lekovita, a ukoliko ste blizu vode - obavezno je zasadite.
Pročitajte još: Ruža je kraljica cveća, a od nje jednostavno možete napraviti SIRUP koji sprečava razne bolesti
Glog
Najmoćnije sredstvo protiv vampira i demona je glog. Od bobica se prave se džemovi, čaj, sok... Idealan je za živu ogradu, a prilikom sađenja treba dodati kreč u sadnu rupu.
Glog štiti, dren leči.
Dren
Zdrav kao dren - stara je poslovica. Prvi cveta u proleće, a plodove daje u jesen. Drenom se kuće kite za Đurđevdan jer je simbol zdravlja, a za Bogojavljenje se daje deci da pojedu drenov cvet da bi bili, otporna na bolesti.
Domaćinska kuća ima jabuku i šljivu u vrtu.
Jabuka
Jabuka je omiljeno zimsko voće, a u proleće se ne jede pre Petrovdana. Nema svadbe bez jabuke. Domaća sorta petrovača ima bujno okruglo stablo i plod sazreva u julu i prava je šteta je posaditi je.
Pročitajte još: Na balkonu od pet kvadrata može da se dobije 10 kilograma POVRĆA
Šljiva
Šljivu su Srbi gajili i u postojbini i od tada se čuva požegača, najkvalitetnija sorta za sušenje, a pokožica sadrži najvalitetnija etarska ulja.