МОДРИЦЕ могу бити АЛАРМ, а ево када се треба јавити лекару
Хематомима су посебно подложне жене, пушачи, старије особе и они који не уносе довољно витамина Ц
Модрице настају након повреда, али могу бити и последица бројних болести. Иако нису увек безопасне, на њих углавном не обраћамо пажњу и не тражимо помоћ лекара, већ чекамо да спонтано нестану.
Прочитајте још: Имате проблем са НЕПРИЈАТНИМ МИРИСОМ СТОПАЛА? Уместо скупих крема пробајте ПРИРОДНА РЕШЕЊА
Када се забринути?
Да ли грешимо? Када особа треба да се забрине и потражи помоћ лекара?
- Уколико се хематоми, односно модрице јављају спонтано, учестало и без икаквог повода, као и ако се јаве истовремено на различитим деловима тела, треба отићи лекару – каже др Светлана Миросављевић из Клинике за хематологију Војномедицинске академије.
Хладни суви облози, еластичне бандаже, креме и масти уклањају модрице које су естетски проблем
- У таквим околностима обавезно треба да се уради крвна слика. Посета лекару је важна и зато што по боји модрице, односно хематома може да се одреди да ли је крварење наступило пре неколико сати, пре дан или два, или пре више дана.
Хематоми или модрице настају када се крвни суд оштети, а крв излије. То се најчешће дешава након физичке трауме, али може и спонтано као последица бројних болести и карактеристичних здравствених стања. Јављају се и код слабости јетре, инфекције и септичних стања, употребе лекова који утичу на одређена својства крви, старења…
Када су опасне?
Шта је карактеристично за спонтано настале подливе или хематоме?
- Спонтано настале модрице без повреда и на различитим деловима тела, а да их притом прате симптоми као што су крварење из носа, тачкасти подливи на слузокожи уста и коњунктивама, као и крварење из десни, готово увек упућује на неко озбиљно обољење или здравствено стање које треба проверити – каже др Светлана Миросављевић.
То значи да треба урадити додатну дијагностичку обраду, и то у првом реду хематолошку.
Прочитајте још: Целулит није само естетски проблем! Добро обратите пажњу, јер иза свега може да се крије ДИЈАБЕТЕС
Додатна дијагноза је веома важна јер постоји широк спектар обољења која као последицу могу да испоље подлив, односно хематом. Такве су, примера ради, леукемије, солидни карциноми који захватају костну срж, болести јетре, аутоимуна и бројна инфективна обољења, хипоавитаминоза витамина Ц, цитостатици у лечењу различитих малигнитета…
Како их уклонити?
- Треба што пре ставити хладне суве облоге, еластичне бандаже и користити креме и масти које имају ефекат локалног хлађења – истиче др Миросављевић.- Уколико не дође до повлачења хематома, обавезно треба отићи лекару ради додатне дијагностике.