· · Коментара: 0
бајка

Ко се крије иза БАЈКЕ Снежана и седам патуљака? Прича девојке по којој је настала СТРАШНИЈА је од оне коју сви знамо (ВИДЕО)

Цео свет зна причу о Снежани - лепотица, принц, зла маћеха, отровна јабука, патуљци… Након Дизнијеве екранизације из 1937. ова бајка улепшала је детињства генерацијама деце, али ретко ко зна да су оригиналну причу браћа Грим, по свој прилици, записала према судбини једне стварне принцезе.

1594976396_pjimage-2-.jpg
Фото: Принтсцреен/ Уоу Тубе/Михаило Петровић

“Снежана” (позната и под насловом “Снежана и седам патуљака” или “Сњегуљица”) је изворно немачка бајка. Браћа Грим су је објавила 1812. у првом издању њихове збирке “Дечје и домаће бајке”. Од тада је неколико пута мењана да би коначну верзију добила 1854. године.

Прочитајте још: Незаобилазан тренд враћа се у моду: Ролшуле су главна атракција ове сезоне

Од тада до данас многи истраживачи теоретисали су о томе да ли је бајка заснована на стварним догађајима тј. личности. Данас је најприхваћенија теорија коју је немачког историчара Екхарда Сандера коју је објавио у 1994. године у књизи “Сцхнееwиттцхен: Мäрцхен одер Wахрхеит?” (“Сноw Wхите: Фаирy Тале ор Трутх?”). 

Лепотица страдала као жртва дворских интрига

Ко је била Снежана?
По Сандеру, лик Снежане заснован је на лику грофице Маргарет вон Валдек. Маргарет је била ћерка грофа Филипа ИВ рођена 1533. године и надалеко позната по својој лепоти.

Маргарет је била тек девојчица када се њен отац, удовац, поново оженио. Због неслагања са маћехом, Маргарет су послали да живи у малом рударском граду Валдек на северозападу Немачке.

Када јој је било 16 година Маргарет је отац послау у Брисел, на двор Марије од Угарске која је била управитељ Холандије и сестра шпанског краља и цара Светог римског царства Карла В.

Прочитајте још: Ми имамо ОДГОВОР: Знате ли како је настао СЛАДОЛЕД НА ШТАПИЋУ?

Лепотица је одмах привукла пажњу дворјана и многи су се отимали за њену наклоност, али она се заљубила, ни мање ни више, него у престолонаследника, Карловог сина принца Филипа. Наводно, ни он није био имун на прелепу кнегињу и између њих је убрзо по упознавању букнула романса.

Нажалост, прича није имала срећан крај. Маргарет/Снежана није завршила са принцом већ је умрла од мистериозне болести у 21. години. Наводно, отрована је и била је жртва дворских интрига некога коме се није свиђала могућност да баш она постане краљица Шпаније.

Иако ова прича никада није доказана, у њој једно је сигурно - иза завере није стајала маћеха јер је 1554. када је Маргарет умрла, и она већ одавно била покојна!

Прочитајте још: Како је МАРАМА Мерилин Монро СПАСИЛА позориште од пропасти?

Постоји још једна сличност са бајком. Наиме, у рудницима којима је руководио њен отац радила су углавном деца, па је то могла бити инспирација за патуљке који се помињу у бајци. Као и у причи, и ова деца су копала по цео дан у рудницима и живела у заједничким кућама направљеним специјално за њих.

Нека “друга Снежана”

Друга Снежана
Још једна историјска личност могућа је инспирација за бајку о Снежани - Марија Софија фон Ертал. Она је живела у Немачкој у 18. веку и била је ћерка земљопоседника принца Филипа Кристофера фон Ертхала.

 Након смрти њене мајке, отац се поново оженио и то грофицом Клаудијом Елизабет Маријом фон Венинген. Причало се да она није подносила мужевљеву децу из првог брака, а да је нарочиту нетрпељивост показивала према Марији.

Међутим, ако је Марија и била лепа, о томе данас нема помена у историјским изворима, а нема записа ни о томе како је умрла. Гроб јој је пронађен тек 2019. године.

Прочитајте још: Да ли знате ЗАШТО се каже да СВИ ПУТЕВИ ВОДЕ У РИМ? (ФОТО)

Ипак, постоје сличности са бајком! Недалеко од замка у Лору где је породица живела налазе се улази у средњовековне руднике. Ти отвори толико су мали да су у њих могли да уђу само деца или - патуљци!

Осим овога, постоји још једна веза. Замак је данас музеј, а сви који га посете могу да разгледају и чувено “магично огледало”. Маријин отац купио га је својој другој жени и на његовом раму и данас су читљиви натписи - “Самољубље” и “Она је лепа као светлост”.

Звучи познато?

Пошаљите Коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.