У СРБИЈИ је свака друга особа ГОЈАЗАНА, а они су прави мамац за КОРОНУ - Ево како утиче на њихов организам
Најбоље што гојазни могу да ураде је да смршају пре другог таласа ковида, који се очекује на јесен и зиму, упозоравају лекари широм света.
Они кажу да је скидање бар дела сувишних килограма најважнија превентивна мера против компликација инфекције вирусом корона. Овај став заузели су на основу досадашњег искуства које је показало да гојазност повећава ризик од морталитета услед ковида 19 за читавих 37 одсто.
Прочитајте још: Руски лекари спремају народ за АПОКАЛИПТИЧНУ јесен: Пратите упутства и СПАСИТЕ СЕ
У Србији 54 одсто становништва има прекомерну телесну масу, а гојазно их је 23 одсто. Иако, засад, још нема података о томе колико је гојазност утицала на смртност у нашој популацији, готово је извесно да је довела до многобројних компликација код заражених.
У Србији је сваки други човек гојазан!
Гојазни изложени већем ризику од оштећења плућа, имуног система и погоршања упалне реакције услед ковида.
- Особе са индексом телесне масе већим од 35 кг/м2 имају велику количину масти у трбуху, која подиже дијафрагму и отежава дисање - каже доцент др Снежана Половина, ендокринолог Клиничког центра Србија.
Маст и корона стварају "цитокинску олују"!
Масне ћелије су метаболички активне, и кад су препуњене мастима производе запаљенске молекуле - цитокине, који покушавају да заштите организам од прекомерне количине масти. Кад вирус корона уђе у организам, та запаљенска реакција постаје пренаглашена и настаје "цитокинска олуја".
- То је стање у коме попуштају контролни одбрамбени механизми, плућа се пуне запаљенском течношћу, онемогућена је размена гасова, смањује се засићеност крви кисеоником и ћелије почињу да одумиру - истиче др Половина.
Прочитајте још: "Ником не верујте!" Доктор Максим тврди: Да бисте победили корону, ЗАКИСЕЛИТЕ СВОЈУ КРВ
Друга отежавајућа околност је то што је у масним ћелијама повећана количина АЦЕ2 протеина, који омогућава улазак вируса корона у ћелије и његово дуже задржавање у масним ћелијама.
Прекомерни унос масти са великом количином шећера и масти смањује имунолошки одговор и повећава ризик од инфекције.