Postoji jednostavan NAČIN da ubrzate oporavak nakon šloga
Muzička terapija jedan je od dobrih načina da se ubrza oporavak od moždanog udara, pokazalo je istraživanje britanskih naučnika
Doktor Aleks Strit sproveo je studiju na pacijentima u bolnici Adenbruk u Kembridžu. Ustanovljeno je da slušanje muzike podstiče aktivnost mozga i podiže raspoloženje, a samim tim i poboljšava život obolelih od moždanog udara.
Pročitaje još: "Čini da leukemija bude blaža od običnog gripa": Čemu sve pribegavaju pacijenti oboleli od raka
U Velikoj Britaniji moždani udar je vodeći uzrok invaliditeta i uzrokuje probleme sa motoričkim sposobnostima, pa sviranje klavijatura, bubnjeva i udaraljki, u znatnoj meri pomaže pacijentima. Pokazalo se da ova vrsta terapije pomaže u rehabilitaciji ruku, poboljšava spretnost prstiju i motoriku, koja je usled moždanog udara bila narušena, vraća “u normalu”.
Pročitaje još: Na Staroj planini raste biljka koju MORA da ima svaka kuća
Muzikoterapija poboljšava i koncentraciju, što je veoma značajno ako se zna da su među posledicama moždanog udara teškoće sa govorom i pamćenjem. U studiji dr Strita, kako je preneo časopis “Topics in Stroke Rehabilitation”, za sve godine učestvovalo je 177 pacijenata u 675 terapija.
Muzička radionica je pomogla ljudima posle šloga, ali i pacijentima koji su imali govorne probleme!
Kao korisna ili vrlo korisna muzička terapija se pokazala za 139 pacijenata, a od 52 pacijenta koji su ispunili upitnike raspoloženja nakon te terapije, došlo je do smanjenja depresivnih epizoda. Takođe je primećen i pozitivan uticaj ove terapije kod pacijenata koji su imali govorne i jezičke probleme.
Pročitajte još: Ova biljka je u Rusiji dobila spomenik, spasila je milione života, a raste i u Srbiji
Dr Aleks Strit je objasnio i kako se terapija izvodi da bi bila delotvorna: pacijenti sviraju muziku sa muzičkim terapeutom i odmah dobijaju neposredne povratne informacije, kroz zvuke koje stvaraju.