Ova biljka je u Rusiji dobila spomenik, spasila je milione života, a raste i u Srbiji
U njegovom sastavu se nalazi 10 puta više vitamina C nego u limunu, a sadrži i vitamin A koji odgovara za dobar vid, mladost i lepotu, vitamine grupe B
Ova biljka je dobila u Rusiji, čak, dva spomenika zbog svojih izuzetnih lekovitih svojstava. Sremuš je tokom istorije spasao milione ljudskih života od opasnih bolesti među kojima su kuga, tifus i kolera.
Pročitajte još: Ova BILJKA je lek protiv starosti, a Hitler je po nju poslao u Rusiju TAJNU EKSPEDICIJU
U Rusiji sremuš ima i drugi naziv - medveđi luk. Rusi su od davnina primetili da je ova biljka prava "hitna pomoć" za divlje životinje. U proleće, čim se probude, medvedi odmah krenu u potragu za sremušem koji im pomaže da ojačaju organizam i vrate snagu nakon dugog zimskog sna.
LJudi su postali svesni isceljujućeg potencijala medveđeg luka još u kameno doba, a u Egiptu su ga smatrali čudesnim lekom protiv malaksalosti i davali su ga hraniteljima piramida. U Rimu je korišćen kao lek protiv impotencije.
U Srednjem veku je bio gotovo jedini spas protiv opasnih zaraznih bolesti - kuge, tifusa, kolere i tuberkoloze. Zahvaljujući svojim baktericidnim svojstvima sremuš je spasao mnoge živote pa je u Rusiji dobio dva spomenika. Jedan spomenik se nalazi na Dalekom istoku u gradu Petropavlovs na Kamčatki, a drugi u Kemerovskoj oblasti, u gradiću Miski.
Stanovnici Čečenije, koji vekovima koriste medveđi luk kao lek i dodatak jelima, zalažu se za priznanje sremuša za simbol ovog regiona.
Pročitajte još: Verovalo se da Staljin nikada nije pio lekove, celog života tražio je jednu BILJKU koju danas mnogi koriste
Ali, sve ima svoju drugu stranu: medveđi luk su u Rusiji tokom dugog vremena sakupljali u ogromnim količinama i zato se on na kraju našao u crvenoj knjizi zaštićenih biljnih vrsta. Zato mnogi Rusi sada slede primer drevnih Egipćana i rasađuju sremuš u svojim baštama.