Štiti od groma, simbol je nade, veoma je izdržljiva i ŽELITE JE U SVOM VRTU
Ovaj ljubičasti kraljevski cvet može se videti na mnogim grbovima plemića, ali i lejama kraljevskih bašta, jer je izuzetno dekorativna.
Lukovice irisa se sade u rano proleće ili kasnu jesen, cveta od proleća do leta. U kasnu jesen, pre nego što utone u san -.lukovicu treba posuti đubrivom. I to je sva potrebna nega koju traži ovaj prelepi ljubičasti cvet.
Pročitajte još: Vlasnike orhideja DVA puta uhvati PANIKA, evo i kako da je prevaziđu
Ova izuzetno dekorativna cvetnica raste na mestima gde bog Perun baci munju. Tako su verovali stari Sloveni, a kuće oko kojih raste neće pogoditi grom. I ostale kulture vole ovaj ljubičasti cvet i smatra se simbolom nade. Na dalekom istoku smatraju da perunika štiti, a iris je jedan od najčešće korištenih simbola u heraldici. Ime iris znači "duga", a povezan je sa starogrčkom boginjom Iridom koja je nebo šarala dugom i prenosila poruke između bogova i ljudi.
Iris se poklanja samo dobrom prijatelju.
Ova visoka biljka izuzetno je dekorativna ukoliko raste u grupi, pa se sadi uz ivice, u rundele, kraj zida, ispod hrasta. Cvet može biti ljubičast, lila, beo, žut, a postoje i raznobojni varijeteti.
Perunika se razmnožava podelom rizoma, a to se radi u rano proleće, najkasnije do aprila, pre nego što procveta.Pošto zadovoljni iris bujno raste i relativno brzo popunjava tlo, poželjno je rasaditi ga i presaditi na novo, plodnije zemljište. Koren se postavlja horizontalno, a ne vertikalno.
Peruniki treba odabrati plodno zemljište, osunčano i zaštićeno od vetra. Da bi cvetala - treba joj sunce, ali ne i žarko, koje peče.
Pročitajte još: Imate ružan zid u dvorištu? Posadite ovu biljku i dobićete rajski pogled
Za razliku od zumbula i lala, čije lukovice treba izvaditi da se odmore, iris ne traži takav trud. Dovoljno je na koren biljke naneti suvo mineralno đubrivo da nahrani lukovicu pre nego što utone u san. U proleće očistite periniku od korova i nagradiće vas prelepim ljubičastim cvetovima.