Kako da zaštite podatke ako vam ukradu mobilni telefon? Potrebno vam je samo pola sata
Obzirom da ovi džepni uređaji poseduju sve naše lične podatke, upravo su mobilni telefoni najčešći nameti sajber kriminalaca
Mobilni telefoni postali su sastavni deo našeg svakodnevnog života, pa su na njima najčešće pohranjeni naši lični podaci, fotografije, brojevi kreditnih kartica, lozinke za pristup različitim servisima i bankovnim računima. Upravo ovo je razlog da pilikom podizanja sistema novog mobilnog telefona najpre podesimo sigurnosne sisteme ličnih podataka na uređaju.
Podesite svoj novi telefon na najviši nivo sigurnosti. Za većinu telefona danas je to otključavanje otiskom prsta, ali i brojne druge opcije koje zavise od proizvođača i operativnog sistema.
Pročitajte još: Upozorenje: Koristite FRAZE umesto kompleksnih šifri, sprečite hakere
Podesite mogućnost daljinskog brisanja telefona. Ako izgubite telefon ili vam ga ukradu, aktiviranjem te opcije ćete moći da izbrišete sve podatke na njemu sa bilo kog računara.
Foto: Pixabay
Kriptujte telefon
Kriptovanjem ćete zaštititi podatke na telefonu čak i ako vam ga ukradu. Kriptovani podaci lopovima će biti beskorisni ili će za njihovo dešifrovanje biti potrebno mnogo vremena i drugih resursa. Kriminalci uglavnom idu linijom manjeg otpora. Ako je nešto preteško ili preskupo, neće na to trošiti vreme.
Pročitajte još: Huawei Mate Xs: Izvucite maksimum iz najnaprednijeg telefona današnjice (VIDEO)
Osim softverskih i kompjuterskih zaštita, potrebno je i da uređaj zaštitite od fizičkih opasnosti. Ovo se najpre odnosi na zaštitnu foliju ili staklo. Ovo će zaštiti uređaj od udaraca, padova ili potencijalnih većih fizičkih oštećenja.
Ceo ovaj postupak zaštite telefona, spolja i iz unutra, traje najviše pola sata.