· · Коментара: 0

Olimpijski plamen

Olimpijski plamen je jedno od najpoznatijih Olimpijskih znamenja. Simbol večne vatre odnosno plamena potiče iz grčke mitologije u kojoj je poznata priča o Prometeju koji je ukrao vatru iz doma boga Zevsa i poklonio je ljudima. Grci su iskoristili taj motiv, pa su za vreme održavanja drevnih Olimpijskih Igara uvek održavali večnu vatru.

Prvi put je plamen na otvaranju modernih Olimpijskih igara upanjen 1928. na Olimpijskim igrama u Amsterdamu, a način štafetnog (pre)nošenja plamena bakljom inauguriran je u sklopu priprema i otvaranja Olimpijskih igara u Berlinu, 1936 godine.

Danas je uobičajeno da se plamen upali u grčkoj Olimpiji, i to sunčevom svetlošću uz pomoć konkavnog ogledala, u skaldu sa drevnim običajima. Paljenje obavljaju žene odevene u odeću po ugledu na drevne sveštenice boga Zevsa. Zatim tako nastali plamen, na Olimpijskoj baklji nosi hiljade trkača, štafetno, preko svih kontinenata, do grada u kojem će se održavati Olimpijske igre i na kraju, do istaknutog mesta na Olimpijskom stadionu na kojem će plamen, upaljen u drevnoj Olimpiji, plamteti svo vreme održavanja Igara.

Sam postupak prenošenja baklje iz Grčke do mesta održavanja Igara, zavisno od udaljenosti, ne prelazi se uvek trčeći, jer je naravno to nemoguće, na primer ako se radi o drugom kontinentu. Ipak, bakllja veći deo puta pređe na taj način. Biti nosilac Olimpijske baknje posebna je čast, koju dobiju zaslužni sportisti iz zemlje domaćina odnosno zemalja kroz koju baklja prolazi na svom putu. Završni deo je donošenje baklje na stadion prilikom svečanog otvaranja Igara, gde se plamenom iz baklje upali plamen na posebno istaknutom gorioniku na stadionu, koji je često velikih dimenzija da bi plamen bio vidljiv iz svakog ugla stadiona.

Ove godine Olimpijski plamen putuje u Rio de Žaneiro, Brazil.

Foto Tanjug, AP

Pošaljite Komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.