Тако је ЛЕПО напредовао, а онда је ПРОПАО! То значи да га нисте ИСПОШТОВАЛИ!
У наш дом обично стигне у коферу као успомена са одмора на Медитерану. Лијандер, међутим, тражи другачију негу од осталог цвећа.
Лако се прима, брзо расте, бујно цвета и после неколико година му се гране поломе, цветове почне да одбацује и, на крају, пропадне. Дакле, нисте га добро неговали.
Прочитајте још: ОВИХ 5 љубичастих биљака МОРАТЕ имати у врту: Привлаче ЛЕПТИРЕ, а терају КОМАРЦЕ
Олеандар је медитеранска биљка, а то значи: много светла, прохладна зима и редовно орезивање.
Много светла, пријатна зима и редовно орезивање.
Много воли сунце и може да поднесе невероватне врућине. Воли воду, али ако заборавите да га залијете - преживеће. Међутим, то значи да и зими тражи доста сунца.
Зиму не сме да проведе на затвореном и топлом месту. У српским условима олеандару је потребна застакљена тераса са много светла и хладним температурама, али без мраза.
Толико брзо расте да се брзо изобличи и сломи.
Ако сте овај услов испунили спремите се за орезивање. Олеандер толико брзо расте да мора стално да се орезује. Чим престане са цветањем почиње орезивање. Орезује се непрестано, јер без орезивања биљка нема снаге да цвета. Ако се не уклања вишак грана оне ће се савијати и, на крају, се поломити.
Цвет дају само нове гране, дакле орежите га!
Земља мора да буде пропусна, да се око корена не задржава вишак, али ни да дуго трпи сушу. Одрасла биљка се пресађује на три године. Наравно, олеандер који се запусти достиже невероватну величину и тешко га је одржавати бујним.
Уколико олеандар не цвета значи да није орезан, јер цвет дају само нове гране.
Прочитајте још: Од пластичне ЦЕДИЉКЕ направите прелепу САКСИЈУ каква не може да се купи! (ВИДЕО)
Размножавање је једноставно - када се ореже грана се стави у флашу са водом. Брзо ће пустити корен и може да се засади у земљу.