Не експериментишите са егзотичним биљкама, послушајте савете старих СЛОВЕНА и засадите у ВРТУ ових 9 које ће БУЈАТИ
Стари Словени живели су у складу са природом од које су добијали храну и лекове, а и данас стручњаци сматрају да треба садити биљке које су аутохтоне и одувек познате у нашем поднебљу.
Многи баштовани-аматери у свом врту воле да саде егзотичне биљке, за које још није познато како су прилагођени нашем поднебљу. Такође, набављају и медитеранске саднице којима посвећују много пажње и бриге са слабим резултатима.
Прочитајте још: Досадиле су вам ПЕТУНИЈЕ? Ево предлога - украсите балкон лепотицама које зраче ОПТИМИЗМОМ
Стари Словени су веровали да храст не треба сећи и да грану треба унети за Божић. На кров куће су стављали чуваркућу и перунику, јер су их штити од грома. Стари су веровали да близу куће никада не треба садити багрем пошто је његово старо име нерод.
Храст
Симбол дуговечности је храст лужњак који доминира где год да се засади и то је најлепши украс који двориште може да добије. Храст развија лепу крошњу и даје “дебео” хлад.
Дрво храста и ораха треба да има свака башта.
Орах
Плодови ораха су део сваког славља, од њега се прави уље и даје добар хлад.
Бреза
Словени су од брезе правили метле, а кором се лечили и палили је за Ивањдан. Бреза је најпоузданији показатељ да ли је окружење загађено и не подноси смог.
Прочитајте још: Пре него што узмите лопату у шаке, направите ПЛАН
Липа умирује.
Липа
Чај од липе умирује, липов угаљ пречишћава воду и пчелама даје добру пашу. Липа се сади са стране, никада изнад гарнитуре за седење.
Врба
Врбовим гранчицама се на Младенце, Лазареву суботу и Цвети, ударају деца речима “расти као врба”. Кора врбе је лековита, а уколико сте близу воде - обавезно је засадите.
Прочитајте још: Ружа је краљица цвећа, а од ње једноставно можете направити СИРУП који спречава разне болести
Глог
Најмоћније средство против вампира и демона је глог. Од бобица се праве се џемови, чај, сок... Идеалан је за живу ограду, а приликом сађења треба додати креч у садну рупу.
Глог штити, дрен лечи.
Дрен
Здрав као дрен - стара је пословица. Први цвета у пролеће, а плодове даје у јесен. Дреном се куће ките за Ђурђевдан јер је симбол здравља, а за Богојављење се даје деци да поједу дренов цвет да би били, отпорна на болести.
Домаћинска кућа има јабуку и шљиву у врту.
Јабука
Јабука је омиљено зимско воће, а у пролеће се не једе пре Петровдана. Нема свадбе без јабуке. Домаћа сорта петровача има бујно округло стабло и плод сазрева у јулу и права је штета је посадити је.
Прочитајте још: На балкону од пет квадрата може да се добије 10 килограма ПОВРЋА
Шљива
Шљиву су Срби гајили и у постојбини и од тада се чува пожегача, најквалитетнија сорта за сушење, а покожица садржи највалитетнија етарска уља.