МАКАЗАМА и лепљивом траком створите чаролију од зараслог ЖБУНА
Срђан Егић, професионални баштован каже да готово сваки жбун може да се обликује према жељи, али неки су податнији за рад.
Топијарни облици у врту сваког посетиоца остављају без даха. Веровали или не, али веома је једноставно обликовати сваки запуштени жбун. Не само што се добија нов, леп облик, већ ће и биљка боље напредовати.
Прочитајте још: Не експериментишите са егзотичним биљкама, послушајте савете старих СЛОВЕНА и засадите у ВРТУ ових 9 које ће БУЈАТИ
Први корак је дас е одабере жбун који је погодан за лоптаст или спирални облик. За лоптаст облик треба бирати биљку широких грана и да не буде много висока. Дакле, бирајте "буцмаст" жбун. Најпогодније за лопте су разне врсте клека.
За лоптасти облик бирајте "буцмасти" жбун клеке.
Прво се замисли обрис лопте и лагано, маказама се прво грубо извлачи та линија. Тек када се добије жељени облик линија се финишира.
- Уколико се "уштине" унутра, направи рупа или упропасти једна страна, очисте се руком суве четине и жбун се остави да израсте - каже Егић.
Уништеној страни је довољно месец дана да се опорави и тада се, већ са искуством, наставља орезивање. Када се праве по три лоптице на једном жбуну идеално је бирати биљку са централним стаблом. Међутим, баштован каже да треба пробати орезивање на било ком жбуну.
- Посматрајте биљку на којој страни је јача, пустите креацији на вољу јер сваки жбун може да се обликује по жељи - истиче Егић.
Високи жбунови су бољи за спиралне облике. Врсте као што су четинари, смарагдна туја, пачемпрес и сличне биљке које кроз средину имају главно стабло око које ћемо формирати спиралу.
Прочититајте још: Непрестана борба! Чувајте се, стиже КОРОВ, али, ево СПАСА!
Прво се лепљивом траком облепи високи жбун и онда се пажљиво маказама реже простор на којем није трака. Сече се све дубље и дубље. Одлепи трака и финишира облик.