Радмила зна 3 ТАЈНЕ срећног живота и решила је да вам их открије
Из дугогодишње праксе Радмила Урошевић се уверила да многи дигну руке већ на почетку и упадну у самосажаљење да је њихово време прошло.
Радмила Пеција Урошевић је аутор књихе „Старење без аутоцензуре“, али је свима познатија као оснивач и координатор Волонтерског сервиса Звездара. Поред бројних радионица које је организовала, волонтерски центар је протеклих година помогао хиљадама људи.
Прочитајте још: Ако хоћете да живите СТО година поједите осам ораха и урадите још 49 ствари
Радмила је годинама промотер одговорног старења, па је у књизи на занимљив начин, кроз примере, описала шта све човек треба сам да уради да би побошљао свој живот.
- Старење је процес који има предности и мане, али морамо да га прихватимо године и да учинимо све да би нам живот био што бољи - каже Радмила.
Прво правило је не одустати на почетку.
Она има једноставан рецепт који се састоји из три корака. Први је став према животу. Без обзира на то колико имамо година најпогубнији је и уједно најпогрешнији осећај да не можемо ништа да променимо.
- Лично одустајање на самом почетку је највећа грешка коју праве наши људи - каже Радмила.
Ко тако размишља - њему ништа више није доступно. То је погрешна животна филозофија и онај ко сам себе дискриминише, заиста, не може нитша да промени, нити да побољша свој живот.
Прочитајте још: Наталија је РУСКИЊА која се са петорицом синова преселила у Србију! Деци на ране ставља чили, а за то постоји ДОБАР РАЗЛОГ! (Фото)
Новац није пресудан да би нам било добро. То је друго правило у које су се овог пролећа сви уверили. Код усамљености, осећаја страха и одбачености новац не може да помогне.
- Зато треба упоредо са улагањем у ментално и физичко здравље развијати социјални капитал , јер људи који су комуникативни нису у ризику да ће постати усамљени - истиче Радмила.
Телефонски позив не може да се купи, градите контакте.
Ванредно стање је потврдило оно што смо сви научили у детињству. Они који се препусте материјалним и технолошким достигнућима на најбољем су путу да остану усамљени и социјално искључени, а самим тим и незадовољни, јер телефонски позив не може да се купи.
- Ова лекције живота је била сурова, али надам се да смо је научили, јер само се само усамљени људи срећу са депресијом и питањем бесмисла живота - наглашава Радмила.
Прочитајте још: Миланка, Милинка, Јулијана и Коса су ХЕРОИНЕ СРБИЈЕ, о њима круже легенде, а о једној је испевана и ПЕСМА
Треће правило је: Никада не одустати. Људи се често утопе у тугаљивост и самосажаљење, јер размишљају да је њихово време прошло и нема простора за бољитак
- Увек може да буде боље ако се потрудимо, јер од кукања ја сам стар нема користи и свима кажем "хајде да се бавимо животом нећу да разговарам о смрти" - закључује Радмила.