Годинама сте били у мртвом браку? Погледајте које чињенице указују на то и шта вам је чинити
Када нема свакодневних шетњи, дружења са пријатељима, испијања кафе са комшијама, недељног ручка са децом и унуцима којима су се данима унапред радовали старији брачни пар је упућен један на другог. И тада почињу проблеми.
Психолог и породични терапеут Бранислава Павловић наглашава да свим брачним партнерима, без обзира на године, глобална криза доноси промене и изазове, али се старија популација томе теже прилагођава.
Прочитајте још: Да ли знате у ком периоду су супружници најсрећнији у браку? Одговор ће вас ШОКИРАТИ
Процес старења, сам по себи, носи рањивости и проблеме, а брачни однос је додатно отежан здравственом претњом и социјалном изолацијом, а квалитет односа у браку се много јасније види у периодима кризе - каже Бранислава Павловић.
У условима изолације, партнери у функционалним браковима још више ће се зближити и ослањати једно на друго, док ће у дисфункционалним доћи до појачаних свађа и проблема или дистанце и осећаја усамљености.
Брачни однос старијег пара зависи од тога какав је био у претходним фазама.
Људски век се знатно продужио и није исто ако неко има 65 или више од 80 година, а важна је и психолошка старост, као субјективни осећај. Многи старији парови воде активан живот, раде, баве се физичким активностима, хобијима или помажу деци и унуцима. Без обзира на узраст, здравље је увек основни критеријум функционисања, па тако брачни однос два старија, али витална и здрава партнера, може да буде квалитетан и испуњен. Зависи од тога какав је био у претходним фазама, да ли је дошло до дистанцирања или зближавања.
Пријатељи су најважнији
- Људи су социјална бића и пвезаност са другима нам омогућава да преживимо и издржимо - наглашава Павловић.
У опасности је онај ко нема пријатеље.
Старији парови су слабије социјално интегрисани и под већим ризиком од друштвене изолације и усамљености, што се одражава на њихово психофизичко здравље. У ситуацији појачаног стреса, повећава се значај партнерског односа. Партнери постају у потпуности усмерени једно на друго, што доводи до претеране блискости. Тада се природно осећају тескоба, напетост и раздражљивост које могу да се пренесу и на партнера. Паника и пасивност једног од њих може да индукује тај проблем и код другог и да доведе до депресије удвоје.
Свађе и насиље
Старији парови који су годинама живели у “мртвом” браку и замрзнутом конфликту, решавали су то успостављањем емоционалне дистанце. То значи да су формално опстајали заједно и функционисали на оперативном плану, а свако је живео свој живот, попут цимера.
Парови који су годинама живели у замрзнутом конфликту су најугроженији.
Многи од њих су и у пензији настављали да буду окупирани пословним или другим обавезама, живели су на паралелним колосецима. Супружници који су живот базирали на одржавању дистанце сад могу да се нађу у специфичној ситуацији, да буду “натерани” једно на друго. Код оних који су се налазили у сталним брачним конфликтима, изолација доводи до ескалације свађа, па и насиља.
У патолошким браковима, где су присутни насиље, нелечени алкохолизам или психијатријска болест, нажалост, може се очекивати додатно погоршање брачних односа.
Губитак дневне рутине је опасан за патолошке бракове, а за складне није.
Губитак свакодневне рутине доводи до дезорганизације старијих брачних парова, а забринутост и љутња се преносе и на њихов однос. Складни парови ће пронаћи још већи ослонац једно у другом, а дисфункционални ће само појачати лоше брачне обрасце. Старији људи који су у браку подједнако се осећају изоловано као и они који нису. Когнитивно или физичко пропадање једног партнера озбиљно утиче на другог који постаје неговатељ.
Прочитајте још: Имају ли "тапију" на љубав само млади? Старији све чешће улазе у емотивне везе, а због тога наилазе на ОСУДУ - зашто?
Виталнијим супружницима саветујем умерену физичку вежбу прилагођену њиховим годинама и здравственом стању. Могу заједно да вежбају - каже Павловићева.
Интернет омогућава да будемо у видео-контакту са најмилијима, можемо да правимо породични ручак преко “Скајпа” или да пијемо чај у пет с кумовима. Закопајте ратне секире, опростите једно другом грешке и све ружне ствари. Загрљај и додир су најбољи лек против страха, туге и болести.