Јесте ли чули за РИСТУ ПРЕНДИЋА? Име му се изговарало са СТРАХОПОШТОВАЊЕМ, а од Турака је преузео КЉУЧЕВЕ градова
Потомак најбољег српског татара и данас ради у Пошти Србије.
Име Риста Прендић у 19. веку изговарало се са страхопоштовањем, јер је овај човек био једна од најважнијих личности младе Србије. Риста је био Татарин, а то је значило да су му се сви склањали с пута.
Прочитајте још: Побио жену, децу, сестру и брата: Петар Велики је био ЗАМЕЊЕН, а на терет му се стављају многа ДЕЛА
Свака уређена држава мора да има добро организован начин преноса вести, а до 19. века су постојала само писма и поруке. До тада су кроз Турско царство које се простирало од Персије до Дунава поруке преносиле писмоноше или татари.
То су били најбржи, најспособнији и најдискретнији људи царства.
То су били посебно спретни и брзи људи, одлични и веома издржљиви јахачи. Они су коњима јурили по лошим путевима Србије и били су у стању да за пет дана превале 900 километара, колико је дугачак пут од Београда до Цариграда.
- Чувени татари били су Јованча Спасић, али и Риста Прендић који је био толико способан, поуздан и брз да је у Алексинцу изградио двоспратну кућу - каже Љиљана Ђорђевић, виши кустос Музеја ПТТ.
Говорио је стране језике, чак му је Милош веровао!
Татари су били образовани и говорили и стране језике, па је тако Риста Прендић уз српске путничке инсигније 1936. године имао и британски пасош који му је дао енглески конзул. То значи да је преносио и дипломатску пошту. Риста је уживао невероватно поверење књаза Милоша, који је био неписмен, јер му је преносио поверљиве и доносио тачне информације. Богато га је награђивао.
- Био је раскошно обучен, као и супруга Магдалена што је Милош ретко коме дозвољавао - истиче Ђорђевићева.
Трубом су растеривани људи и деца са пута.
Целим путем, од Београда до Цариграда, простирала се мрежа мензулана - места за предах. У њима су се увек налазили одморни коњи које је татарин могао да замени, али и амбар са јечмом, вода, храна, свеће, марвени доктор и "делови" неопходни за пут попут потковица. Уз татарина путовао је и суруџија чија је главна опрема била труба. Њоме је најјављивао да кроз неко место пролази татарин и сви да му се склоне с пута.
Татарин је од Турака преузео кључеве градова.
Наравно, Србија је преузела читаву ову мрежу од Турске, а колико је татарин била поуздана личност говори податак да је Риста Прендић уз кнеза Михаила 1867. године презео кључеве градова од Туркама.
Прочитајте још: АНА није старила, умивала се СУРУТКОМ, косу прала КОПРИВОМ и радила је и нешто НЕЗАМИСЛИВО за Француску
Царске мензулане су се налазиле у Беоргаду, Јагодини и Нишу, али и мање на важним тачкама. Једна од последњих налази се у Брзој Паланци и чека обнову. Мензулане су грађене од блата и прућа, а до средине 19. века ни један зидар у Србији није знао да гради са циглом.