Они су ЛОВЦИ С БЕЛИМ ШЕШИРИМА и могу да вас спасу ПРЕВАРА
Велике корпорације расписују конкурсе и додељују позамашне награде поштеним хакерима да уоче слабости њихових система пре сајбер-криминалаца, који хакују и уцењују јавна предузећа, политичаре, као и свакога где могу да се окористе.
Шта бисте урадили да одједном сви подаци на вашем рачунару постану недоступни, а потом вам се љубазно јави хакер да тражи велику своту новца да их реактивира?
То се десило 1. марта службеницима једног предузећа из Новог Сада, када су изнебуха сервери престали да раде; погађате, нашли су се на мети напада, блокирајући целу градску управу. Крајње учтиво, непознати хакер је уценио предузеће позамашном сумом новца; градски челници су одбили да плате откуп од 20 биткоина - око 18.500.000 динара.
Хакери су тражили од новосадског предузећа 18.500.000 динара.
Прочитајте још: 5Г МРЕЖА покорила Америку!
Током 2019. године, забележено је 1.493 хакерских напада, хакери су згрнули 3.6 милиона долара само у САД.
Недавно су хаковани и објављени приватни подаци више стотина немачких политичара, а међу њима је и канцеларка Ангела Меркел. На „Твитеру” су се нашли контакти, приватни разговори, као и финансијски детаљи политичара из готово свих највећих партија, осим АФД.
Прочитајте још: Ево како да ЗАТАМНИТЕ екран на Gmail апликацији
Једног дана у лето 2016. године, Пранав Хиварекар, професионални хакер, започео је мисију са циљем да пронађе грешке у најновијој функцији „Фејсбука”. Он је пријавио баг, „Фејсбуку” преко њиховог програма „лов на багове за награду“. У року од две недеље био је награђен петоцифреном сумом у доларима.
Постоје поштени хакери познати као "ловци с белим шеширима".
Прочитајте још: Скините 1.000 ФИЛМОВА у једној СЕКУНДИ
Проналажење бага који није уочен никад раније, велика је реткост и може да доведе до исплате великих износа, вероватно у стотинама хиљада долара, што служи као велики подстрек за елитне поштене хакере познате и као „ловци с белим шеширима“.