1999. откривено СВЕТИЛИШТЕ: Старо је 4.300 година, а крај дрвених стубова пронађене су лобање деце и жена
Близу немачког места Помелте налази се једна од највећих европских мистерија за коју ни данас нису сигурни ко их је изградио.
Мистериозни концентрични кругови близу немачког места Помелте, у савезној држави Саксонија-Анхалт, отворени су за туристе пре тачно четири године. Нажалост, ни данас се са сигурношћу не може рећи ко је изградио ову праисторијску опсерваторију.
Прочитајте још: Када гроб буде нађен СВЕТ ЋЕ ПРЕСТАТИ ДА ПОСТОЈИ: Како је сахрањен највећи освајач и какве везе са тим има КАМИЛА
Једина разлика са енглеским Стоунхенџом је у материјалу. Немачки стубови су изграђени од дрвета које, нажалост, није трајно као камен. Археолози су методом радиоактивног угљеника успели да открију када је древна опсерваторија настала.
Кругови су откривени 1999. године у шуми крај Елбе.
Претпоставља се да је ово светилиште старо 4.300 година. Откривено је 1999. године у шуми близу реке Елбе. Немачка држава је дала два милиона евра и светилиште је комплетно реконструисано. Туристи сада могу да виде како је изгледало у време када је изграђено - на прелазу неолита у бронзано доба.
"Немачки стоунхенџ", како га популарно називају, састоји се од неколико концентричних кругова дрвених стубова. Први ред чини одбрамбени шанац. Претпоставља се да је служио као културни центар са астрономском опсерваторијом у којој су се окупљали тадашњи мислећи људи и славили летињи и зимски солстициј.
Светилиште нису изградили Германи, већ Јужни Словени.
Прочитајте још: Шта сте ви сањали протекле ноћи? Ових пет СНОВА открива шта вас мучи
- Крај темеља дрвених стубова пронађене су лобање деце и младих жена на којима смо пронашли повреде, што говори о тренутној смрти - каже Андре Шпицер, археолог.
Ово није немачко културно наслеђе, јер су се германска племена населила много касније. Претпоставља се да је то дело Уњетичке културе. Ова култура се цветала на крају неолита и бронзаног доба, а названа је по месту Уњетице, код Прага.
Припада Уњетичкој култури, чији су потомци Јужни Словени.
Уњетичка култура је позната по некрополама којих је пронађено више од 2.000 на територији данашње Чешке, Пољске и Немачке, а керамика широм Европе, па и на Балкану.
Научници тек треба да ДНК анализом утврде у којем народу живе њихови потомци, али прелиминарно истраживање је показало да су то Јужни Словени.
Прочитајте још: На овом месту у Србији несреће се дешавају од 1883: Низ литицу се сливала КРВ недужних и тако је дозвала ПРОКЛЕТСТВО
Уњетичкој култури претходила је "звонаста култура" која је, такође, поштовала зимски и летњи солстицијум. Једна од теорија је и да су древно светилиште изградили Сорбјани, потомци културе "звонастих посуда" која је у то време била најразвијенија у овом делу Европе.