Родитељи ОПРЕЗ! Нова "пошаст" међу српском децом: Како би се коцкали прибегавају ЛУКАВИМ МЕТОДАМА
Затварањем кладионица деца нису престала да се коцкају, већ су наставили да то раде ннлајн клађењем током изолације
Пре изолације испред кладионица су могли да се виде тинејџери како чекају и моле старије мушкарце да им уплате тикете, што су они "солидарно" чинили. Крајем марта кладионице су затворене, али коцкање није престало.
Прочитајте још: Исланд је нашао начин да смањи наркоманију код тинејџера за 40 ОДСТО, може ли Србија да препише МОДЕЛ?
Тинејџери су затварање кладионица дочекали спремни, јер су уз помоћ личних карата својих родитеља брзо отворили онлајн налоге.
Тинејџери су брзо направили онлајн налоге уз помоћ личних карата родитеља.
- Ниједна друштвена криза није укинула проблем зависности, већ га је само учинила теже видљивим, па после изласка из изолације треба осмислити мере заштите, у које обавезно спада ограничавање броја кладионица и других видова коцкања - каже Даница Бошковић Ђукић, породични психотерапеут из Клинике за болести зависности у Институту за ментално здравље.
Прочитајте још: Не контролишете шта дете ради на интернету? После овог текста ћете почети
Увођење мера затварања коцкарница и кладионица сигурно је допринело мањем коцкању. Међутим, недостаје општа анализа о понашању зависника од коцке, клађења, покера, играња на слот машинама и електронском рулету, попуњавања тикета и других игара на срећу.
- Онлајн клађење је у време изолације сигурно било доступније и примамљивије, као сурогат за оне којима су коцкање и клађење део свакодневице - каже др Бођковић Ђукић.
Не постоји анализа о понашању зависника.
Један учесник је рекао да му је у почетку било необично, “али кад немаш други избор, дај шта даш. Можда сам напетији, раздражљивији, могу кад хоћу да играм, покушавам да се ограничим, али...” Његова прича најбоље одсликава психолошко стање зависника.
Прочитајте још: Штитећи децу од кућних послова правите грешку: Истраживање траје 75 година и сасвим је јасно
Како функционише виртуелни свет коцке?
- Велики број сајтова нуди бесплатно коцкање, како би побудили интересовање да касније могу да се коцкају и за новац и то је нарочито ризично за младе - истиче др Бошковић Ђукић.
Таква особа све више времена проводи коцкајући се, уз очекивање добитка, а све чешће губи. Кроз одређени период већ развија образац понашања, који се огледа у коцкању без обзира на тежину и штетност последица.
Онлајн коцка траје дуже од одласака у кладионицу.
И наравно, таква особа је увек спремна да негира или умањује очигледне последице. На несрећу, онлајн коцкање није ни забрањено нити дозвољено. А могла би, макар, да се ограничи уплата, трајање, па чак и да се забране виртуелне игре за време епидемије. Неки подаци већ упозоравају да је порастао број корисника виртуелних облика коцкања.
Прочитајте још: У овом градићу чим падне киша сви БЕЖЕ из поља, јер тамо камење РАСТЕ!
- Сада ће многи морати да супротставе обавезе и одговорност наспрам доколице и забаве и овај период ће свакако изнедрити нови проблем, а могуће и нове пацијенте у нашим институцијама које лече зависност - закључује др Бошковић Ђукић.