ДАМЕ, ако имате смеђе ФЛЕКЕ на ЛИЦУ, значи да много користите мобилни
Већ се зна да дуго излагање плавој светлости са екрана рачунара, таблета, телевизора и мобилних телефона, може да штети очима
Плава светлост је део спектра видљиве светлости, а штетна је јер је краткоталасна, а има високу енергију. С обзиром на карактеристике, поставља се питање да ли је и колико штетна за кожу, пре свега лица и руку.
Прочитајте још: Заборавите на СЕЛФИ! Нисте у тренду ако не радите ОВО
Ако се емитује умерено, плава светлост, чији је извор сунце, игра значајну улогу у одржавању доброг здравља, каже др Шари Марчбеин, професорка дерматологије на Медицинском факултету Универзитета у Њујорку. Регулише наш природни циклус спавања и будности. Осим тога, плава светлост подиже расположење, утиче на боље памћење, концентрацију, логичко расуђивање и друге когнитивне функције.
Плава светлост регулише природни циклус спавања, али...
- Што се тиче коже, плава светлост штетно делује уколико се претерано излажемо њеном утицају - каже др Марчбеин.
Доприноси појави смеђих мрља и тачкасте хиперпигментације на већој површини коже, што је познато као мелазма. Узрокује фото-старење и распад колагена, везивног ткива коже, па је епилог појава бора и опуштеност коже. Заправо, под утицајем плаве светлости може доћи до појаве слободних радикала у кожи, који неумитно убрзавају процес старења.
- Што више времена користимо ове уређаје, већи је ризик од преурањеног фото-старења коже - наглашава др Марчбеин.
На образу где се држи телефон људи имају хиперпигментацију, а пре није било тако.
Кожа раније почиње да губи еластичност, на њој се јављају неуобичајене боре, као и хиперпигментација. Све то може да се догоди ако континуирано много времена проводимо са дигиталним апаратима, а пре свега држимо мобилни телефон на образу. Нажалост, још не може да се прецизира после колико сати рада на рачунару, играња видео-игрица или телефонирања се прелази граница штетног деловања плаве светлости.
Прочитаје још: Направите САМИ маску за лице са СВЕТЛЕЋИМ емоцијама (ВИДЕО)
Њујоршка докторка каже да је обављено свега неколико детаљних истраживања о томе шта се дешава у случају акумулираног излагања плавој светлости са екрана. Код приличног броја корисника мобилних телефона, на страни лица где их прислањају, приметна је хиперпигментација у виду мелазме, док се раније најчешће јављала око јагодичних костију.